Przejdź do treści

Daniel Obajtek: Bez fuzji Lotos nie miałby przyszłości - Dziennikarski Poker - Tomasz Sakiewicz

TV Republika - Daniel Obajtek: Bez fuzji Lotos nie miałby przyszłości - Dziennikarski Poker - Tomasz Sakiewicz

Celem fuzji Orlenu i Lotosu było stworzenie silnego koncernu multi-energetycznego, który miałby szansę prosperować na rynku, na którym panuje olbrzymia konkurencja z jednej strony, a z drugiej odchodzi się w coraz szybszym tempie od tradycyjnych paliw – uważa prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. - Transformacja energetyczna pochłonie miliardy dolarów. Lotos nie miałby przyszłości. Za parę lat Lotos przestałby istnieć – powiedział Obajtek w programie „Dziennikarski poker” na antenie TV Republika.

- Po to przeprowadziliśmy fuzję, żeby był silny koncern multi-energetyczny, koncern, którego przychód wyniesie 200 mld zł co najmniej. I taki koncern może przeprowadzić transformację energetyczną, taki koncern może przeprowadzić transformację paliwową. Mało to, taki koncern może ko konkurować z innymi koncernami na świecie – podkreślił gość Tomasza Sakiewicza.

- Idzie transformacja energetyczna, to już nie jest ewolucja, tylko przyspieszona rewolucja – zaznaczył prezes Orlenu i przypomniał, że obecne tendencje zwiastują rychłe przejście na alternatywne paliwa i odejście od tych tradycyjnych, takich jak chociażby diesel. - Ropy już niedługo nie będziemy przerabiać na tradycyjne paliwa, trzeba ją będzie przerabiać na petrochemię - podkreślił.