Przejdź do treści

Stepowa mentalność w garniturze | Głos Wodza – 2023-04-20

📍 SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ  📍 https://bit.ly/Subskrypcja_VOD_GP_YT oraz kliknij 🔔

27 lutego 2014 roku Rosjanie rozpoczęli – w początkowej fazie mającą charakter „hybrydowy” – wojnę z Ukrainą. Przyodziani w rosyjskie mundury i uzbrojeni w rosyjską broń mężczyźni opanowali obiekty infrastrukturalne w Symferopolu, w których miały swoje siedziby rząd i Rada Najwyższa autonomii krymskiej. Napastnicy nie posiadali na uniformach żadnych odznak rozpoznawczych; ani stopnia wojskowego, ani przynależności państwowej, toteż nazwano ich „zielonymi ludzikami”. Obecnie, prawie po dekadzie od tamtych wydarzeń, fraza owa jest doskonale znana na całym świecie.

Na początku marca 2014 roku Władimir Putin, odpierając zarzuty jakie stawiono Rosji – posądzając ją o udział w akcie agresji na Ukrainę – rzekł, że mundur rosyjskiego żołnierza „można kupić w każdym sklepie". Dzisiaj jest to też, już wielokrotnie sparafrazowany, klasyk.

25 maja 2015 roku świat obiegło zdanie: „Czołgi nie potrzebują wiz!”. W ten oto uroczy sposób wicepremier Rosji, Dmitrij Rogozin, skomentował sankcje nałożone na Rosję w związku z agresywną polityką Moskwy wobec Kijowa. Rogozin był wówczas odpowiedzialny za przemysł zbrojeniowy i, dodatkowo, szeroko znany ze swoich nacjonalistycznych poglądów. Frazę ową wygłosił w jednym z najpopularniejszych programów publicystycznych w rosyjskiej telewizji, wzburzony zakazem wjazdu na terytorium wielu państw zachodnich dla dużej grupy rosyjskich polityków i biznesmenów, w tym jego samego. Na liście był także znany ideolog euroazjatyzmu, Aleksandr Dugin; ten sam, którego córka – Darja Dugina – zginęła 20 sierpnia 2022 roku w zamachu bombowym, zorganizowanym – jak twierdzą niektórzy – przez kremlowskie służby i mającym charakter noty ostrzegawczej dla jej rozkosznego tatulka.

W połowie kwietnia 2023 roku Dmitrij Miedwiediew – były premier i prezydent Rosji, a obecnie wiceszef Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej – zaatakował Mateusza Morawieckiego, obrzucając go w mediach społecznościowych niewybrednymi epitetami. Była to reakcja Rosjanina na wywiad Polaka, w którym ten drugi stwierdził, że bezpośrednią wojnę z NATO Rosja przegrałaby bardzo szybko i Kreml o tym wie. Miedwiediew, być może pijany, straszył, że w razie wojny z Sojuszem Północnoatlantyckim nasze państwo na pewno zniknie – można się domyślać, że w wyniku moskiewskiego uderzenia jądrowego.

Zapytacie Państwo, dlaczego chronologicznie zestawiłem fakty i towarzyszące im wypowiedzi rosyjskich oficjeli? Ano dlatego, że pragnę, by moi Słuchacze pojęli, jak spauperyzowano intelektualnie rosyjską politykę i kremlowską myśli politologiczną oraz jak bardzo płytka umysłowo jest ta mentalna hałastra – odziana w drogie garnitury – która w tym roku nie potrafi nawet zorganizować defilady z okazji 9 Maja.

Zapraszam Państwa do wysłuchania mojej gawędy…

 

 

📍 FB » https://facebook.com/GazetaPolskaVOD

📍 TT » https://twitter.com/GazetaPolskaVOD

📍 IN » http://instagram.com/gazeta_polska