Skip to main content

"Jan Pospieszalski: Bliżej" - odc. 55 - zwiastun


...aby kierować łodzią św. Piotra i głosić Ewangelię w dzisiejszym świecie, podlegającym szybkim przemianom i wzburzanym przez kwestie o wielkim znaczeniu dla życia wiary, niezbędna jest siła zarówno ciała, jak i ducha, która w ostatnich miesiącach osłabła we mnie na tyle, że muszę uznać moją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mi posługi. Dlatego, w pełni świadom powagi tego aktu, z pełną wolnością, oświadczam, że rezygnuję z posługi Biskupa Rzymu, Następcy Piotra, powierzonej mi
przez Kardynałów 19 kwietnia 2005 roku, tak, że od 28 lutego 2013 roku, od godziny 20.00, rzymska stolica, Stolica św. Piotra, będzie zwolniona (sede vacante) i będzie konieczne, aby ci, którzy do tego posiadają kompetencje, zwołali Konklawe dla wyboru nowego Papieża.

Te słowa wypowiedział po łacinie Benedykt XVI w poniedziałek 11 lutego AD 2013, na specjalnym konsystorzu. Jest to pierwszy akt rezygnacji z tronu Piotrowego we współczesnych dziejach Kościoła Rzymskokatolickiego.

Co to oznacza dla Kościoła Katolickiego, jak to rozumieć? Jak wielkie wzburzenia dzieją się wokół nas, że Benedykt XVI uznaje swoją niezdolność do dobrego wykonywania powierzonej mu posługi?

Na te pytania spróbują odpowiedzieć:
Marek Jurek, były marszałek Sejmu, Prawica RP
Dr Paweł Milcarek, Christianiatas
Grzegorz Górny, publicysta, W sieci
Dominik Tarczyński, charyzmatycy.pl, Gazeta Polska Codziennie