Przejdź do treści

"Musimy zbudować polską patriotyczną większość"


"Chcemy niepodległej Polski, bo wiemy, jak bardzo nam brakuje tych, którzy polegli w Smoleńsku, jak bardzo brakuje prezydenta Rzeczypospolitej, polityki śp. Lecha Kaczyńskiego i jak bardzo słuszną okazała się jego polityka" - mówił wczoraj na Marszu Pamięci Jarosław Kaczyński.

Jak co miesiąc brat śp. Lecha Kaczyńskiego wziął udział w Marszu Pamięci i przemawiał przed Pałacem Prezydenckim.

"Dzisiaj czwarta rocznica pierwszej Mszy Świętej w katedrze, pierwszego marszu. Przez te lata wiele się zmieniło. Jak powtarzam ciągle: zbliżamy się do prawdy. Każdy miesiąc, każdy tydzień przynosi coś nowego, ale przede wszystkim wykazujemy to, co w naszej historii tak często brakowało: upór i determinację. Nie cofamy się. Dzieje tego marszu zostaną może kiedyś opisane" - powiedział prezes PiS.

Jarosław Kaczyński wspominał swojego brata. "Były różne próby jego zatrzymania, przeciwdziałania i siania niepokoju. Pamiętam, kiedy przemawiałem tutaj, a niedaleko, kilkadziesiąt metrów stąd, słychać było głośną muzykę i różnego rodzaju prowokacyjne słowa. Próbowano na różne sposoby nas zatrzymać, ale idziemy w tym marszu. Idziemy, bo chcemy prawdy, chcemy niepodległej Polski, bo wiemy, jak bardzo nam brakuje tych, którzy polegli w Smoleńsku, jak bardzo brakuje prezydenta Rzeczypospolitej, polityki śp. Lecha Kaczyńskiego i jak bardzo słuszną okazała się jego polityka" - mówił.

I dodawał: "Lech Kaczyński dziś byłby bardzo potrzebny, by prowadzić Polskę w ten niebezpieczny czas, który trwa i który z całą pewnością jeszcze przed nami. Nie ma go z nami, nie ma jego małżonki, nie ma wielu innych, którzy dzisiaj tak bardzo przydaliby się Polsce, tak bardzo byliby dziś potrzebni. Mimo tego braku musimy trwać, musimy przejść przez ten trudny pod różnymi względami czas i musimy Polskę odbudować, umocnić, poprowadzić do jej prawdziwego triumfu".

Jarosław Kaczyński zakończył: Śpiewamy w katedrze, w wielu innych miejscach w Polsce "Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie". Mamy wolność i możemy tą wolność przywrócić także naszej Ojczyźnie. Jesteśmy wolni, musimy tylko z tej wolności skorzystać. Tu przychodzą ci, którzy z niej korzystać potrafią. Ale pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jest zwracanie się także do tych, którzy tej wiedzy, tej woli nie mają. Musimy zbudować polską patriotyczną większość. Musimy ją zbudować po to, by Polska trwała i Polska zwyciężyła!

W Marszu Pamięci wzięły udział tysiące ludzi. Wcześniej odbyła się msza św. w intencji poległych w Smoleńsku.