Przejdź do treści

Anita Czerwińska / Tomasz Dąbrowski: Łomianki gotowe na 500 plus


W sobotę, 5 marca w auli widowiskowej ICDS odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące wdrożenia i realizacji programu „Rodzina 500 plus”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Burmistrz Łomianek, poseł PiS Anita Czerwińska oraz inni.
W sobotę, 5 marca w auli widowiskowej ICDS odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące wdrożenia i realizacji programu „Rodzina 500 plus”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Burmistrz Łomianek, poseł PiS Anita Czerwińska oraz inni.

- Jako burmistrz mam podwójną przyjemność, ponieważ polityka prorodzinna rozpoczęła się w Łomiankach. Czterdzieści lat temu Arcybiskup Kazimierz Majdański, założyciel Instytutu Studiów nad Rodziną, znajdującego się przy ul. Baczyńskiego w Łomiankach, pierwszy w Polsce zaczął mówić o polityce rodzinnej. Bardzo często do kwestii łomiankowskiego instytutu odnosił się Papież Jan Paweł II. Musiało jednak upłynąć bardzo dużo czasu, kiedy to politycy zaczęli mówić o polityce rodzinnej. I jeszcze więcej czasu, kiedy politycy od słowa przeszli do czynów. Polityka prorodzinna wyszła z Łomianek i teraz wróciła do nich w konkretnej formie - mówił Burmistrz Dąbrowski.

Na terenie gm. Łomianki beneficjentami programu będzie ok. 4 tys. rodzin. Według wstępnych szacunków ich budżety domowe zasili rocznie ponad 30 mln złotych.

- Zapewne nie raz słyszeli Państwo alarmujące głosy naukowców, że sytuacja demograficzna w Polsce jest dramatyczna i że Polsce grozi po prostu wyludnienie. Żeby tę sytuację zmienić, należy zmienić filozofię prowadzenia polityki rodzinnej. W taki sam sposób oceniła to Najwyższa Izba Kontroli - powiedziała poseł Czerwińska.

W poprzednim roku NIK przygotował raport, w którym ocenił, że Polska nie wypracowała całościowej i długofalowej polityki rodzinnej, a koncentrowano się jedynie na doraźnych, pojedynczych działaniach. Rządzący nie analizowali, czy te działania przynoszą wsparcie dla polskich rodzin. NIK stwierdziła również, że sytuacja demograficzna w Polsce jest dramatyczna, gdyż od lat spada liczba ludności, natomiast liczba urodzeń nie gwarantuje prostej zastępowalności pokoleń.

- Państwo są w tej szczęśliwej sytuacji, że mieszkają w Łomiankach. A to Państwu gwarantuje, że ten program będzie bardzo dobrze zrealizowany - zwróciła się do rodziców obecnych na spotkaniu poseł Czerwińska.