Skip to main content

Kim był Henryk Kulczyk, ojciec najbogatszego Polaka Jana Kulczyka?

Redakcja vod: Jarosław Kaczyński ma rację mówiąc o okolicznościach w jakich powstawały fortuny... Obszerna publikacja na temat PRL-owskiej przeszłości wielu czołowych biznesmenów ukaże się już wkrótce w tygodniku „Gazeta Polska”. U nas krótki fragment...

"Wielki biznes III RP ma rodowód służb specjalnych PRL. Czołówka postaci biznesu z tamtych lat tworzy dziś zwarty, zamknięty krąg rozgrywający karty w polskim biznesie. Przedsiębiorcy zaczynający w PRL przekazują dziś pałeczkę swoim dzieciom. Przypomnienie o tym wywołuje agresywną reakcję. Nie inaczej jest po słowach Jarosława Kaczyńskiego w wywiadzie prasowym o tym, że biznes jest przystanią ludzi z PRL. Czas narodzin dzisiejszych fortun, to końcówka lat 70-tych, gdy w systemie prawnym PRL przewidziano istnienie przedsiębiorstw z zagranicznym kapitałem. Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego przez juntę Wojciecha Jaruzelskiego i nałożeniem restrykcji handlowych na PRL przez Zachód napływ takiego kapitału zyskał dla komunistycznej władzy jeszcze większe znaczenie. W 1982 r. weszła w życie ustawa ułatwiająca działalność firmom polonijnym. Do kontroli wszystkich takich przedsiębiorstw w PRL władze powołały Polsko-Polonijną Izbę Handlową Inter-Polcom. Nazwiska przedsiębiorców tam zrzeszonych pokrywają się z tymi, z listy najbogatszych Polaków. W zakładaniu firm polonijnych w latach 80. uczestniczyła niemal cała późniejsza czołówka biznesu III RP, m.in. Ryszard Krauze, Jerzy Starak, Piotr Buchner, Zbigniew Niemczycki czy Jan Wejchert. We władzach Izby byli w latach 80. Jan i Henryk Kulczykowie, Jan Wejchert, Kazimierz Pazgan i wielu innych. Fortuny dziedziczone są często przez następne pokolenia, o czym przekonuje nas Jan Kulczyk, dziś najbogatszy Polak, wówczas wiceprezes oddziału zachodniego Inter-Polkom i współwłaściciel firmy Interkulpol. Ojciec Jana Kulczyka, Henryk Kulczyk, oprócz działalności przedsiębiorcy według dokumentów służb specjalnych PRL, został zarejestrowany przez SB w 1961 r., a w latach 70. przekazany na nieformalny kontakt Departamentu I MSW. Czołowi dziś w Polsce biznesmeni jak Jan Kulczyk przywiązują dużą wagę do znajomości z politykami."

Film: Poznań. Medale dla Kulczyków seniora i juniora opublikował gloswielkopolski. Przesłano 25 sty 2011.
Złoto dla ojca i srebro dla syna. Złoty Medal Labor Omnia Vincit, czyli praca wszystko zwycięża, przyznawany za pracę społeczną i twórcze wdrażanie w życie idei pracy organicznej otrzymał od Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, obchodzący dziś 85 urodziny Henryk Kulczyk. To od niego Jan Kulczyk, co niejednokrotnie powtarzał w wywiadach, otrzymał pierwszy milion na rozpoczęcie własnego biznesu. Sam - jako pierwszy laureat Statuetki Hipolita został uhonorowany srebrnym medalem.