Przejdź do treści

Nie żyje kardynał Józef Glemp


Nie żyje kardynał Józef Glemp. Miał 83 lata. Dzisiaj stan jego zdrowia znacznie się pogorszył. Jeszcze rano kard. Kazimierz Nycz zwrócił się do wiernych z prośbą o modlitwę „w trudnych dla Niego chwilach walki z chorobą”.

Kard. Nycz przypomniał, że w marcu ub. roku prymas senior, informując o przebytej operacji, poprosił wszystkich o modlitwę. "Dziś, kiedy stan zdrowia księdza prymasa znacznie się pogorszył, prośbę tę ponawiam w jego i moim imieniu" - dodał hierarcha.

W ubiegłym roku kardynał Józef Glemp, przeszedł operację płuca związaną z usunięciem zmian nowotworowych. Prymas senior podkreślił, że stwierdzono u niego złośliwy narost na dolnym płacie prawego płuca. Pomimo choroby w ostatnich miesiącach kard. Glemp uczestniczył w najważniejszych uroczystościach kościelnych, nie unikał także kontaktu z mediami. Ostatnie lata życia prymas senior spędził w swojej rezydencji w warszawskim Wilanowie. Kard. Glemp zainicjował tam budowę Świątyni Opatrzności Bożej, w której znajduje się Panteon Wielkich Polaków. Prymas senior był honorowym obywatelem Warszawy.

Kard. Glemp w 1981 r. po śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego został mianowany arcybiskupem metropolitą warszawskim i gnieźnieńskim. Przez 23 lata (do 2004 r.) przewodził Konferencji Episkopatu Polski i polskiemu Kościołowi. 2 lutego przypada 30. rocznica nadania prymasowi seniorowi godności kardynalskiej przez Jana Pawła II.

Film - ks. kard. Józef Glemp o swoim powołaniu