Skip to main content

Marsze dla Życia i Rodziny 2014 - radosna i kolorowa Polska

Apel o prowadzenie skutecznej polityki prorodzinnej na szczeblu samorządowym był głównym postulatem IX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł wczoraj ulicami Warszawy. Marsze odbywały się w wielu miastach Polski.

Uczestnicy Marszu w Warszawie wyruszyli z pl. Trzech Krzyży. Kilkaset osób przeszło Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem na Plac Zamkowy, gdzie na zakończenie Marszu zaplanowano rodzinny koncert. Na niesionych przez uczestników transparentach umieszczono takie napisy jak: "Mama i tata najpiękniejszy skarb świata", "Duża rodzina niebo przypomina", "Nie dla gender", "Stop seksualizacji dzieci". Uczestnicy nieśli także biało-czerwone flagi o transparenty z nazwami swoich miejscowości. Odtwarzane były fragmenty przemówień papieża Jana Pawła II poświęcone rodzinie.

Uczestnikom Marszu, wśród których byli przede wszystkim rodzice, towarzyszyła orkiestra, która grała tradycyjną muzykę szkocką, oraz motocykliści z Rajdu Katyńskiego.

Tegoroczny Marsz odbywał się pod hasłem „Rodzina obywatelska. Rodzina, wspólnota, samorząd". Rzeczniczka Marszu Anna Borkowska-Kniołek powiedziała w niedzielę dziennikarzom, że hasło to nawiązuje do jesiennych wyborów samorządowych.

"Chcemy zwrócić uwagę, że rodzina jest jednym z najważniejszych zasobów wspólnoty lokalnej. To w rodzinie wykuwa się kapitał społeczny osób, które w dorosłym życiu będą funkcjonowały w lokalnej wspólnocie. Chcemy, żeby samorządy stworzyły dobry klimat dla rodziny" - powiedziała Borkowska-Kniołek.

Zaznaczyła, że samorządy pełnią nadzór nad szkołami. "Samorządy odpowiadają za finansowanie szkół i dodatkowych programów. Chcielibyśmy, żeby w szkołach nie były realizowane programy, które mogłyby deprawować młodzież, które zachęcałyby do przedwczesnej edukacji seksualnej" - dodała Borkowska-Kniołek.

Organizatorzy Marszu zbierali podpisy pod petycją do prezydenta ws. nowelizacji ustawy oświatowej.
- Chcemy żeby w tej ustawie było jasno powiedziane, że w szkole będą promowane treści prorodzinne, na takiej samej zasadzie jak promowane są treści nt. zdrowego trybu życia czy postawy obywatelskiej - dodała Borkowska-Kniołek.
Filmy:

1. Marsz dla Życia i Rodziny 2014 opublikował Elżbieta Subocz. Koszalin:Marsz dla Życia i Rodziny.Dnia 1 czerwca br ulicami Koszalina przeszedł IV Koszaliński Marsz dla Życia i Rodziny.W kolorowej manifestacji uczestniczyło ponad półtora tysiąca osób.Manifestacja miała na celu pokazać jak ważne dla wielu osób są wartości rodzinne.Marsz zorganizowany został przez Stowarzyszenie Po Piąte oraz Kurię Biskupią koszalińsko-kołobrzeską.

2. Gigantyczne tłumy na Marszu dla Życia i Rodziny, Toruń, 1.06.2014 opublikował pomniksmolensk.

3. Opole: Marsz dla Życia i Rodziny opublikował Radio Opole. III Marsz dla Życia i Rodziny - Plac Kopernika

4. Życie, rodzina, szczęście - Marsz dla Życia i Rodziny w Krakowie opublikował Polonia Christiana. W Krakowie odbył się Marsz dla Życia i Rodziny. Rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami i młodzież - wszyscy maszerowali w pogodnej atmosferze, nie zapominając o niebezpieczeństwach, jakie współcześnie zagrażają rodzinie.

5. II Piski Marsz dla Życia i Rodziny opublikował PiszaninPL. 1 czerwca w Dniu Dziecka ulicami Pisza przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny zorganizowany przez Parafialny Oddział Akcji Katolickiej w Piszu.