Przejdź do treści

Jaką rolę Jerzy Owsiak odegrał w latach 80.?


Jaką rolę Jerzy Owsiak odegrał w latach 80. w Jarocinie? Jakie były sowieckie wytyczne w sprawie kontrolowania zbuntowanej młodzieży? Jak dziś na Woodstocku Owsiak łączy wizyty polityków i celebrytów z przyciąganiem zbuntowanej młodzieży? – o tym m. in. w raporcie „Gazety Polskiej”, tygodnika który od środy dostępny jest w kioskach. W czasie nadchodzącej edycji WOŚP Polacy będą mogli wylicytować m. in. romantyczną kolację z Robertem Biedroniem i fascynującą wizytę w gabinecie wicepremiera Janusza Piechocińskiego. Przy tej okazji „Gazeta Polska” przygotowała raport na temat działalności Owsiaka w PRL i III RP.

Opowiada on o tym, jakie były sowieckie wytyczne wobec subkultur młodzieżowych, które starano się kanalizować i kontrolować. I jaką rolę w tej układance odegrać miały radiowa Trójka, Rozgłośnia Harcerska i osoby takie, jak Jerzy Owsiak czy Kuba Wojewódzki, wywodzące się przeważnie z komunistycznych rodzin (oboje rodzice Owsiaka służyli w Milicji Obywatelskiej).

Subkulturowa młodzież w Jarocinie zdołała wyśmiać te plany i obronić się przed zakusami władzy. I dlatego w III RP Jarocin został zlikwidowany i zastąpiony Woodstockiem. „Gazeta Polska” analizuje rolę Owsiaka jako bezpiecznika systemu. Człowieka pilnującego, by w kraju, w którym istnieje zamknięta postkomunistyczna oligarchia, a młodzi ludzie bez układów mogą liczyć tylko na pracę w ochronie czy na kasie, młodzież nie buntowała się przeciwko prawdziwym przyczynom własnej trudnej sytuacji.

Film: Kulisy manipulacji odc. 9 (2013/14) Kim jest Jerzy Owsiak? Gośćmi są: dr Jerzy Targalski i Iwo Bender opublikowała Telewizja Republika