NIEZALEŻNA TELEWIZJA DRUGIEGO OBIEGU - Platforma Wideo Gazety Polskiej

Kwaśniewski postradał zmysły? W Kijowie śpiewał fragmenty hymnu Rosji i ZSRR

Kanał YouTube: 5 канал

Redakcja vod: tylko, żeby potem nie było, że nie mówiliśmy... To wszystko to jest "Efekt Tuska">:)

„Sławsja otieczestwo nasze swobodnoe” – śpiewał w sobotę podczas zamknięcia szczytu Yalta European Strategy (YES) w Kijowie Aleksander Kwaśniewski. Portal niezalezna.pl dotarł do nagrania żałosnego występu byłego polskiego prezydenta. Wykonanie hymnu Rosji i ZSRS nie było jedyną kontrowersją w zachowaniu Kwaśniewskiego w ukraińskiej stolicy.

Jak informował portal niezalezna.pl, Kwaśniewski po wokalnym popisie tłumaczył, że hymny Rosji i ZSRS mają inne słowa, ale tę samą melodię. Później sam zadał sobie pytanie i od razu udzielił odpowiedzi.

– Pytacie mnie, dlaczego śpiewam hymny Rosji i ZSRS? Politycy ze Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej muszą wiedzieć, że Rosja jest krajem, który może zmieniać muzykę, wiersze, słownictwo, ale Rosja nigdy nie zmieni muzyki – powiedział Kwaśniewski w Kijowie. Jednak wykonanie hymnu Rosji i ZSRS nie było jedynym kontrowersyjnym zachowaniem Kwaśniewskiego podczas szczytu YES. Podzielił się on z ukraińską prasą również sentymentami do obalonego w 2005 r. w wyniku pomarańczowej rewolucji byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy. W latach 1981-1991 Kuczma należał do komitetu centralnego partii komunistycznej Ukraińskiej SRR.

– Ukraina potrzebuje silnego stanowczego lidera. Bardzo szkoda, że Kuczma więcej nie może być wybrany na prezydenta Ukrainy. Ja też nie mogą znów zostać głową Polski – cytuje Kwaśniewskiego ukraiński portal obozrevatel.com. Były prezydent Polski dodał, że Europa błędnie uważa Rosję za bardziej ważny kraj niż Ukraina i poradził obecnym przeczytać książkę Kuczmy „Ukraina to nie Rosja”.

Przez ostatnie 10 szczyt YES odbywał się co roku w Jałcie. Jednak w wyniku okupacji ukraińskiego półwyspu został on przeniesiony do Kijowa. Na szczycie świadkami skandalicznego zachowania byłego prezydenta Polski byli czołowi ukraińscy i europejscy politycy. Wśród nich – Julia Tymoszenko (była premier Ukrainy), Arsenij Jaceniuk (aktualny premier kraju), Witalij Kłyczko (lider partii UDAR), Petro Poroszenko (ukraiński prezydent) oraz Martin Schulz (przewodniczący Parlamentu Europejskiego), José Manuel Durão Barroso (ustępujący szef Komisji Europejskiej), Štefan Füle (ustępujący komisarz ds. rozszerzenia i polityki sąsiedztwa w Komisji Europejskiej), Tony Blair (były premier Wielkiej Brytanii), Valdis Dombrovskis (były premier Łotwy), Toomas Hendrik Ilves (prezydent Estonii) oraz inni.