NIEZALEŻNA TELEWIZJA DRUGIEGO OBIEGU - Platforma Wideo Gazety Polskiej

MAGDALENA PIEJKO "Tam Gdzie Da Się Żyć" nowy film Gazety Polskiej

Kanał YouTube: NiezaleznaPL - VOD

We wtorek, 9 grudnia, o godzinie 19.00 w warszawskim kinie Wisła odbędzie się premiera naszej produkcji pt. „Tam, gdzie da się żyć”. Film Magdaleny Piejko, dziennikarki „Gazety Polskiej Codziennie” i portalu niezalezna.pl, opowiada o losach najnowszej polskiej emigracji, o pokoleniu dwudziesto-trzydziestoparolatków, którzy wyjeżdżają z Polski i osiedlają się w Irlandii oraz Wielkiej Brytanii. Wstęp na pokaz filmu jest WOLNY! Serdecznie zapraszamy!

W ubiegłym roku w Irlandii Północnej podszedł do mnie i moich znajomych pewien Brytyjczyk i zapytał nas prowokacyjnie: „Czy wy, Polacy, nie macie własnego państwa, czy już wszyscy przenieśliście się do nas?” To znajome skądinąd pytanie chodziło za nami przez całą podróż, zadawaliśmy je też Polakom, których można tam spotkać dosłownie na każdym kroku. Tak narodził się pomysł filmu. Przygotowując go, przez dwa lata jeździliśmy po Irlandii i po części Wielkiej Brytanii. Polacy chętnie opowiadali nam o swoim życiu, zarówno tym wcześniejszym w Polsce, jak i o życiu tam, na Wyspach.

Z tych kilkudziesięciu pozornie różnych historii stworzyliśmy dokument, w którym chcieliśmy pokazać to, co łączy losy Polaków reprezentujących często tylko pozornie różne światy. Historie bardzo dalekie od serwowanych w prorządowych mediach popularnych obrazków ukazujących polskich emigrantów pracujących jedynie „na zmywaku” czy też słynnych „łowców benefitów”, którzy wyjechali tylko po to, żeby nie pracować i żyć z tzw. „socjalu”. Historie Polaków, których spotkaliśmy, nie mają też nic wspólnego z obrazem ukazanym w popularnym serialu „Londyńczycy”, którego bohaterowie starają się za wszelką cenę porzucić swoją tożsamość.

W ich losach jak w lustrze odbija się najnowsza historia Polski. Smutny obraz biurokratyczno-politycznego systemu, który blokuje energię kreatywnych, zaradnych i przedsiębiorczych młodych Polaków. Bohaterowie filmu reprezentują nowe pokolenie. Pokolenie pozbawione kompleksów swoich poprzedników. Pokolenie, które paradoksalnie, często właśnie dzięki doświadczeniu emigracji, jest bardziej świadome swojej historii i dumne ze swojej tożsamości.

Producentami filmu są: tygodnik „Gazeta Polska”, dziennik „Gazeta Polska Codziennie” oraz portal niezależna.pl. Zdjęcia do filmu – Robert Krauz, montaż – Kuba Pietrzak, muzyka – Konstancja Kochaniec. Opieka merytoryczna – Piotr Lisiewicz. W filmie wykorzystaliśmy także utwory reprezentantów polskiego hip-hopu tworzących w Brighton – Jarosława „Gury Solo” oraz zespołu INV. Zapraszamy na stronę filmu „Tam, gdzie da się żyć” na Facebooku:

https://www.facebook.com/pages/Tam-gdzie-da-się-żyć/693833567413144