Film: Wołyń - utracona kraina ojców naszych opublikował zolnierzwyklety
Program obywatelskich obchodów 70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej
11 lipca 2013 r. w Warszawie
11:30 – otwarcie wystawy o ludobójstwie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w gmachu Sejmu RP ul. Wiejska 4/6/8 (obok Pl. Trzech Krzyży). Organizator Klub Parlamentarny PiS.
12:00 – Msza św. w kościele pod wezwaniem św. Aleksandra na Pl. Trzech Krzyży w Warszawie.
13:30 – Marsz Pamięci z Pl. Trzech Krzyży, ul. Nowym Światem, ul. Krakowskim Przedmieściem do Pl. Zamkowego. Złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową umieszczoną na Domu Polonii ul. Krakowskie Przedmieście 64, przemówienia, zaprezentowanie stowarzyszeń kresowych.
16:00 – Koncert Pamięci – akcent artystyczny na zakończenie zgromadzenia (Pl. Zamkowy). Zostaną wykonane przedwojenne polskie pieśni z Wołynia i Podola oraz nowe utwory specjalnie skomponowane na nasz koncert. Wystąpią Lech Makowiecki, Teatr Muzyczny Od Czapy, Piotr Bajus, Marcin Styczeń, znany raper Tadek z programem stworzonym specjalnie na okoliczność koncertu. Na telebimach zobaczymy wizualizacja fotografii ofiarowanych przez rodziny pomordowanych. Prowadzenie koncertu: Wojciech Reszczyński.
21:00 – Kino uliczne Fundacji Kocham OB-CIACH zaprasza na pokaz filmów dokumentalnych o ludobójstwie na Polakach Wołyń 1943 – Małopolska Wschodnia 1944 (naprzeciwko kościoła św. Anny): "Skrawek piekła na Podolu" reż. J. Kessler-Chojecka, "Wyrok śmierci" reż. E. Szakalicka, "Było sobie miasteczko" reż. T. Arciuch i M. Wojciechowski, "Ballada o Wołyniu" sfilmowane przedstawienie Teatru Nie Teraz.
11 lipca 2013 r. w Krakowie.
W 70 ROCZNICĘ KRWAWEJ NIEDZIELI WOŁYŃSKIEJ
W środę 10.07.2013 r. o godzinie 11.00 w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przy ulicy Wita Stwosza 12 nastąpi otwarcie wystawy pt. RZEŹ WOŁYŃSKA oraz odbędzie się towarzysząca temu konferencja naukowa pt. ZAGŁADA LUDNOŚCI WSCHODNICH WOJEWÓDZTW II RP W LATACH II WOJNY ŚWIATOWEJ DOKONANA PRZEZ UKRAIŃSKICH NACJONALISTÓW– w 70. rocznicę KRWAWEJ NIEDZIELI WOŁYŃSKIEJ. Głównymi organizatorami są Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa „Nila”, Samorząd Województwa Małopolskiego i Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie. Wystawa ukazuje na 16 planszach genezę, przebieg oraz skutki „Rzezi Wołyńskiej” i oparta jest na materiałach z Muzeum AK, IPN, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zbiorów Leona Popka i Ewy Siemaszko, Światowego Związku Armii Krajowej Okręg Wołyń, Studium Polski Podziemnej, Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Jej autorami są pracownicy Muzeum AK dr Marcin Spórna, dr Piotr Wierzbicki, dr Przemysław Wywiał i Piotr Boroń. Z kolei na konferencji głos zabiorą uznane autorytety w dziedzinie badań nad problematyką wydarzeń wołyńskich i stosunków polsko-ukraińskich w XX wieku. Obrady zapoczątkuje powitanie p.o. Dyrektora Muzeum AK Tadeusza Żaby oraz przemówienie dyrektora krakowskiego IPN dra Marka Lasoty. Następnie referaty wygłoszą Ks. Prof. dr hab. Józef Marecki z Uniwersytetu Jana Pawła II i pracownik IPN, Prof. dr hab. Andrzej Zięba z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prof. dr hab. Zygmunt Woźniczka z Uniwersytetu Śląskiego, Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Kustosz Pamięci Narodowej, Dr Lucyna Kulińska z Wydziału Humanistycznego AGH, Red. Tadeusz Płużański oraz dr Piotr Wierzbicki z Muzeum AK, który wraz z prof. Grzegorzem Mazurem z UJ poprowadzi konferencję. Po zakończeniu obrad uczestnicy i prelegenci wraz z władzami samorządowymi udadzą się na Mszę Św. w intencji Ofiar ludobójstwa na Kresach Południowo-Wschodnich RP, która zostanie odprawiona o godzinie 17.30 w katedrze na Wawelu.