Przejdź do treści

Koncert "Podziemna Armia Powraca"



W Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej- Przystanek Historia odbył się przygotowany przez Stowarzyszenie 13grudnia we współpracy z Solidarnością Walczącą koncert Leszka Czajkowskiego (muzyka, słowa, śpiew, gitara), Pawła Piekarczyka (gitara i śpiew), Andrzeja Perkmana (piano) oraz Jerzego Zelnika (śpiew) w hołdzie Żołnierzom Wyklętym.

Słowo wstępne wygłosił prof. Jan Żaryn - przewodniczący Społecznego Komitetu Obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Profesor skupił się na fenomenie Żołnierzy Wyklętych, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli dalej na całym terytorium Polski od Borów Tucholskich przez Wielkopolskę po rubieże wschodnie aż do lat 50.

Żołnierzami Wyklęci byli ci, którzy rozpoczęli bój o Polskę 1 i 17 września 1939, i nie skończyli tego boju w 1940, 1944 czy 1945 roku, lecz od pierwszych dni wojny aż do ostatnich swoich dni lub do ostatnich dni na wolności trwali na posterunku, zdając sobie sprawę, że II wojna światowa dla Polski i Polaków się nie skończyła - mówił prof. Żaryn. - 200 tys. osób działało w niepodległościowym podziemiu powojennym. Aż do końca istnienia PRL-u ci ludzie byli represjonowani i inwigilowani. Część opozycji lat 70. "wyrastała z doświadczenia i autorytetów Żołnierzy Wyklętych" - podkreślił.

Życiorys zamordowanego przez SB i MO 21 października 1963 roku w nierównym pojedynku ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. Lalek przedstawił aktor Jerzy Zelnik.

Wyjątkowy, bo przedpremierowy koncert poprowadził Sławomir Karpiński ze Stowarzyszenia 13grudnia.

Artyści - Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik i Andrzej Perkman wykonali utwory, które znajdą się na nowej płycie "Podziemna Armia Powraca"

Słowo wstępne: Sławomir Karpiński, prof. Jan Żaryn, Jerzy Zelnik.

Relacja tv portal Blogpress.pl