Przejdź do treści

Uroczystości pogrzebowe ofiar zbrodni komunistycznych odnalezionych na „Łączce”


IPNtv: Uroczystości pogrzebowe ofiar zbrodni komunistycznych odnalezionych na „Łączce”

22 bohaterów walczących o wolną Polskę, zamordowanych przez władze komunistyczne w mokotowskim więzieniu, zostanie pochowanych na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się 22 września 2019 roku. Rozpocznie ją Msza św. w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem Biskupa Polowego Wojska Polskiego.

Po przejęciu władzy przez komunistów w powojennej Polsce, przy wsparciu wojsk sowieckich, władza ludowa rozpoczęła budowanie aparatu represji, którego celem było utrzymanie rządów, a także likwidacja politycznej i zbrojnej opozycji. Sprawnej eliminacji domniemanych i rzeczywistych wrogów systemu miało służyć także opresyjne prawo, które przewidywało karę śmierci w kilkudziesięciu przypadkach. Nierzadko stanowiło ono nie tyle wyznacznik norm życia społecznego, ile  instrument, przy pomocy którego likwidowano przeciwników systemu. W latach 1946–54 zapadło w Polsce kilka tysięcy wyroków śmierci, z których większość wykonano. Szacuje się, że łączna liczba straconych, zabitych w walce i zakatowanych w śledztwie sięga ok. 50 tys. osób. Cechą charakterystyczną dokonywanych mordów było ukrywanie ciał ofiar w nieznanych miejscach przez lata miejscach.

W wyniku prac Instytutu Pamięci Narodowej w kwaterze „Ł” i „ŁII” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie w latach 2012–2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób. Do tej pory udało się zidentyfikować 71 z nich. Poprzednia uroczystość pogrzebowa, podczas której pożegnano 35 zidentyfikowanych ofiar, odbyła się 27 września 2015 roku.

Cmentarz Wojskowy na Powązkach, ul. Powązkowska 43/45

14.30 – Wystawienie wojskowej asysty honorowej i orkiestry wojskowej

15.00 – 15.15 – Przybycie uczestników uroczystości

– zgromadzenie na placu przed domem przedpogrzebowym

– utworzenie konduktu pogrzebowego

– przejście konduktu pogrzebowego do Panteonu – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych–Niezłomnych

15.30 – Rozpoczęcie II części uroczystości pogrzebowych

– odegranie Hymnu Państwowego, wystąpienia przedstawicieli władz i instytucji

– ceremonia złożenia trumien w Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych-Niezłomnych

16.20 – Apel pamięci, salwa honorowa

16.30 – Składanie wieńców przez delegacje

17.00 – Odprowadzenie wojskowej asysty honorowej, zakończenie uroczystości.