Skip to main content

PIOTR NISZTOR - Śledczym Okiem: SB, miliardy i afera GetBack - historia Leszka Czarneckiego

W programie "Śledczym Okiem" Piotr Nisztor komentuje wniosek o aresztowanie biznesmena Leszka Czarneckiego złożony w sądzie przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie badającą aferę GetBeck. Twórca Getin Holding od dawna przebywa zagranicą. Najprawdopodobniej w Stanach Zjednoczonych, gdzie stara się o amerykańskie obywatelstwo. Jesli sąd zgodzi się na areszt Czarneckiego, wówczas zostanie zanim wystawiony list gończy. W przypadku jednak - gdy otrzyma paszport USA - jego ekstradycja do Polski może być bardzo trudna. Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia decyzję w sprawie biznesmena ma podjąć 16 października. Rozprawa jest zaplanowana na godz. 10:30.

Afera wybuchła w kwietniu 2018 r. Notowana na giełdzie firma windykacyjna GetBack wyemitowała obligacje na ogromne sumy, potem nie miała środków na ich wykupienie. W wyniku afery poszkodowanych zostało prawie 10 tys. osób. Do dziś nie mogą oni odzyskać ok. 2,5 mld zł zainwestowanych w obligacje. Wątpliwe papiery były oferowane poszkodowanym przez instytucje finansowe, w tym również banki. Wśród nich m.in. Idea Bank, kontrolowany przez Czarneckiego. 
W "Śledczym Okiem" Nisztor przypomina też historię Czarneckiego. Opowiada szczegółowo o jego współpracy z SB najpierw jako TW Ernest, a potem KO Ternes. Wskazuje, że na początku lat 90. jego Europejski Fundusz Leasingowy przegrał walkę z Aleksandrem Gudzowatym o przejęcie Banku Turystyki. Szczegóły tej transakcji, podobnie jak historii biznesowej Czarneckiego opisał w książce "Skok na banki", wydanej w 2017 r. przez Frondę.

Nisztor zdradza też kulisy artykułu z lipca 2008 r. jaki opublikował na łamach Rzeczpospolitej. Ujawnił w nim kontakty biznesmena z SB. Przypomina, że trzy lata później Grzegorz Hajdarowicz na zakup Rzeczpospolitej zaciągnął kredyt m.in. w bankach Czarneckiego. Po sfinalizowaniu transakcji wśród zwolnionych w pierwszym rzucie znalazł się Nisztor.