Przejdź do treści

Azjatycka pętla Głos Wodza | 2023-05-11

📍 SUBSKRYBUJ NASZ KANAŁ  📍 https://bit.ly/Subskrypcja_VOD_GP_YT oraz kliknij 🔔

 

 

📍 FB » https://facebook.com/GazetaPolskaVOD

📍 TT » https://twitter.com/GazetaPolskaVOD

📍 IN » http://instagram.com/gazeta_polska

 

2023-05-11 – „Azjatycka pętla” – Głos Wodza

 

Singapur jest państwem-miastem położonym na kilkudziesięciu wyspach blisko Półwyspu Malajskiego. Tam mieści się siedziba Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku, a także siedziby kilkudziesięciu innych organizacji związanych z handlem i finansami, więc kraj jest dość zamożny. W 2021 roku PKB na głowę mieszkańca wyniosło prawie 73 000 USD, a, dla porównania, w Polsce było to 18 000 USD. Dodam także – co jest istotne w dalszej części opowieści – że główną grupą etniczną Singapuru są Chińczycy i jest to jeden z największych portów morskich świata.

W owym mieście, na początku maja 2023 roku, odbyła się konferencja IMDEX Asia 2023, poświęcona bezpieczeństwu floty pływającej. W tym czasie, kiedy nad Wisłą nasz establishment polityczno-żurnalistyczny pożerał kiełbasę, żłopał piwsko i prężył muskuły w mediach społecznościowych – czyniąc przedstawienie dla gawiedzi – tam mądrzy ludzie mówili o rzeczach ważnych.

Mądry człowiek – minister obrony Singapuru, pan Ng Eng Hen – powiedział, że wojna na terenie Azji byłaby o wiele bardziej niszcząca, niż trwający na Ukrainie konflikt. Dodał także, że owo spotkanie poświęcone bezpieczeństwu i obronności na morzu trwa w czasie, kiedy wzrasta temperatura w stosunkach chińsko-amerykańskich. Aby nie było żadnych wątpliwości, czyją stronę bierze Ng nadmienię, że oficjel ten podsumował, iż świat jest zależny od Chin jako głównego wytwórcy i dostawcy wielu podstawowych produktów, dlatego żadne ponadnarodowe, globalne wyzwania nie mogą być realizowane poza Pekinem. Teraz już Państwo mają jasny pogląd, co potęgi azjatyckie myślą o głupiej Europie i zidiociałych Stanach Zjednoczonych, prawda?

Tylko jeden kraj Starego Kontynentu wyłączam ze zbioru „głupich”. Tak, naturalnie, są to Niemcy, których grupa przemysłowa Rheinmetall zaprezentowała tam system szkolenia załóg okrętów – według samego producenta – najbardziej kompleksowe rozwiązanie w tym obszarze dostępne obecnie na świecie. A my paliliśmy grilla i obrzucaliśmy się błotem w sieci…

Zapraszam Państwa do wysłuchania mojej gawędy…